Jdi na obsah Jdi na menu
 


RC Slovník

Axial - Výrobce RC modelů

ARTR / ATR - Almost ready to run, neboli model téměř připravený k jízdě. ARTR modely jsou nekompletní, tzn. že chybí jedna nebo více z elektronických součástí modelu - motor, baterie, serva či rc souprava. Model už ale bývá relativně kompletně sestaven.

Baterie NIMH / NICD - druh nabíjecích baterií používaných v modelech, tzv "niklmetalhydridy" a "niklcadmia". Starší typ baterií, který byl dříve naprosto běžný ve všech modelech. Dnes se díky své ceně používají především pro hobby modely pro začínající modeláře. Je vhodné je nabíjet pouze proudem 1C.

Baterie LIPO / LIFE - novější technologie baterií, tzv. "lipolky" a "lifečka". Výhod oproti NIMH mají několik. Dělají se i ve vyších kapacitách (5000, 6000 atd). Mají vyšší vybíjecí proud (tzv. jsou "tvrdší"), takže je s nimi model výkonnější a jsou proto doporučeny pro modely se střídavými motory. Většinou se dají se nabíjet i vyšším proudem než 1C. Nevýhod je také pár - první je cena, která je až dvojnásobná oproti NIMH bateriím. Druhou nevýhodou je, že se baterie nesmí vybít pod 3V na článek (u 2S = dvoučlánková baterie = 8,4V je spodní mez 6V, u 3S - tříčlánek - 11,1V je to 9V, atd). Při vybití pod tuto mez hrozí nafouknutí baterie, čímž dojde k jejímu poškození a zničení, které může být provázeno efekty jako výbuch či požár :) Poslední nevýhodou je, že je zapotřebí speciální nabíječky s balancerem, která kontroluje baterii během nabíjení. I přes to je doporučeno používat ochranný obal při nabíjení.

Budka - karosérie modelu. Může být originální (dodávána s modelem) nebo přizpůsobená z hračky (většinou New Bright z Tesca apod). Taky může být homemade výroby (nejvíce se používá při stavbách offroadových a nákladních modelů).

BRUSHLESS - neboli střídavé motory, technologie motorů která přináší vyšší výkon a delší životnost, ovšem také o něco víc stojí. Základní hobby modely aut s klasickým motorem jedou kolem 30-40 km/h. Modely se střídavým motorem jezdí 50-70, ale jsou také bestie, které spíš už letí 100-170 km/h. Ke střídavým motorům je zapotřebí mít i střídavý regulátor.

BRUSHED - neboli uhlíkové - klasické motory. Oproti střídavým motorům mají nižší výkon a životnost, ale jejich hlavní výhodou je významně nižší cena. Pro začínající modeláře, kteří ještě nevědí zdali je to vůbec bude bavit, jsou proto ideální volbou.

Cc01 - podvozek firmy Tamiya. Nezávisle uložení přední nápravy zadní tuhá náprava , prevodovka rozvod kardanem pohon 4x4 ,olejove tlumiče , osazeno kulickovimy lozisky. Nejlevnější, seriový, offroadový podvozek

Dát budku - převrátit auto na bok nebo na střechu

Homemade - vyrobeno doma, vlastnoručně, takzvaně na koleni

KAPACITA BATERIE - zkratka mAh, např. 1600, 3000, 3600, 4000, 8000 atd) Kapacita baterie udává kolik energie je v ní uloženo = čím vyšší kapacita tím model jezdí / létá déle a tím déle se baterie nabíjí. U základních modelů bývají přiloženy baterie s kapacitou 1600-3000mAh. Na ty jezdí modely cca 15min dle stylu jízdy. Pokud pořídíte baterii s vyšší kapacitou, tak můžete dosahovat času kolem 25minut, ale i 6 až 8 hodin, při volném, expedičním, ježdění.

KIT - stavebnice kompletně nesloženo auta nutno sestavit a osadit elektronikou. Není součástí balení!!!

Lexan - specialní vysoce odolná hmota používaná na výrobu karosérií zvláštnost těchto karosérií je že se stříkají zevnitř.

PSHHouževnatý polystyrén- materiál používáný na výrobu karosérií a doplňků.Velmi dobře opracovatelný snadno slepitelný například toluenem nebo jiným naleptavacim lepidlem

RC MODEL - RC modely nejsou hračky. Jejich zásadní výhodou je kompletní rozebíratelnost a sortiment náhradních dílů, příslušenství a tuningu. Jakmile se vám něco rozbije na hračce, tak ji můžete zahodit. Na RC modelu můžete jakýkoliv díl vyměnit v řádu desítek či stovek korun a váš model je opět plně funkční. Další nespornou výhodou jsou výkony, kterých jsou některé rc modely schopné. Auto o výkonu 5koní nebo co jede 170km/h v Tescu nehledejte.

RC souprava - Radio control - dálkové ovládání - pákové nebo volantové                 

RTR - ready to run -připraven ke spuštění                                                              -kompletně složený model s nastrikanou karosérii, osazený motorem , elektronikou (regulátor otáček , přijímač) včetně RC soupravy a serva řízení . Součástí je také aku pak včetně síťového nabiječe . Vše v základní standartní kvalitě!!!

Scale model - model, který je věrně zpracován, do nejmenších detailů, dle skutečného vozu. Většinou se jedná o offroadové a nákladní vozy

SCX 10 - specialni  trial a expediční podvozek firmy Axial v měřítku 1:10, 4WD trvalý pohon všech kol kardanem, odolný ocelový rám, kompletní sada kuličkových ložisek, uzamčené diferenciály, olejové tlumiče s možností nastavení polohy, univerzální poloosy, zakrytované převody,